Główna » Artykuły » Znalezione w sieci

Molestowanie dzieci - ciemna strona wyznania Świadkowie Jehowy w Polsce i na świecie

Dziennikarz Trey Bundy z Centrum Reportażu Śledczego omawia pokrótce sprawę Candace Conti przeciwko Strażnicy - Towarzystwo Biblijne i Traktatowe o to, że poprzez prowadzoną politykę w kwestii pedofilii niedostatecznie chroni dzieci Świadków Jehowy i dopuściła do wykorzystywania seksualnego jej przez Jonathana Kendricka. 

Całość w wersji oryginalnej można znaleźć na stronie PBS Newshour.

Film jest w języku angielskim, dlatego dla osób nie znających języka przetłumaczona została ścieżka dialogowa.GWEN IFILL: Następny materiał:
Dochodzenie w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci wśród Świadków Jehowy i oskarżeń, że przywódcy religijni doprowadzili do tuszowania tych spraw w niektórych spośród 14 tysięcy amerykańskich zborów.
Nasi koledzy z Centrum Reportażu Śledczego uzyskali poufne notatki rzucające nowe światło na te odkrycia.
Specjalny korespondent Trey Bundy przedstawia historię z Reveal, nowej strony internetowej, programu radiowego i podcast prowadzonych przez Centrum.
TREY BUNDY: Na kongresie Świadków Jehowy w Kalifornii nowi członkowie robią ten ostatni skok (do wody).
MĘŻCZYZNA: Na swoim chrzcie mówisz tak.
TREY BUNDY: Mają ponad osiem milionów członków na całym świecie.
Wyznawców naucza się, by wyrzekli się świata, gdyż jest kontrolowany przez szatana oraz by nie spędzali za dużo czasu ze światusami. Jednak oskarżenia o nadużycia seksualne doprowadziły tę zamkniętą społeczność pod większą kontrolą. A teraz, w tej sądowej sali San Francisco, pierwsze słuchanie w sprawie przeciwko krzywdzeniu dzieci Świadków Jehowy jest w toku.
Candace Conti pozywa Organizację, że nie uchroniła jej przed znanym pedofilem, gdy miała 9 lat.
CANDACE CONTI, powódka: Jeśli miałbym podsumować nasze cele w tej sprawie, to byłaby to krytyka polityki i procedur, które zezwalają seryjnemu pedofilowi nadal molestować dzieci.
TREY BUNDY: prawnik Conti mówi, że wskazówki od przywódców Świadków Jehowy stworzyły odpowiednie warunki pedofilom.
MĘŻCZYZNA: Instrukcje były takie, aby zachować tych pedofilii w tajemnicy.
TREY BUNDY: Sprawa zasadza się na listach od przywódców Świadków Jehowy do szefów lokalnych zborów. Przez prawie 20 lat, nakazywali im przesyłać raporty jak ten o każdym znanym pedofilu, aby ukryć te przypadki przed zborami i nie współpracować z organami ścigania i sądami, chyba że otrzymają takie polecenie.
Organizacja odmówiła wydania raportów o przypadkach pedofilii, gdy sędziowie o nie poprosili, więc nikt nie wie, ile jest takich przypadków jak Conti.
JAMES MCCABEprawnik Świadków Jehowy: Świadkowie Jehowy żywią wstręt wobec wykorzystywania dzieci w jakiejkolwiek formie.
TREY BUNDY: Świadkowie Jehowy twierdzą, że są one zgodne z prawem. I ich prawnicy uważają, że Pierwsza Poprawka daje im prawo do ustalania polityki wobec molestowania dzieci tak, jak im się podoba.
JAMES MCCABE: Od początku do końca tę sprawę rozgrywano dogmatami religijnymi i zasadami Świadków Jehowy.
TREY BUNDY: Dogmaty religijne pochodzą ze Strażnicy – Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego w Brooklynie, które często używa Pierwszej Poprawki do obrony swojej polityki izolacji.
W 1943 roku, Towarzystwo wygrało nawet sprawę przed Sądem Najwyższym, twierdząc, że uczniowie nie powinni być zmuszani do ślubowania wierności fladze.
TREY BUNDY: prawnicy Strażnicy, którzy nie chcieli z nami porozmawiać, znów uważają, że Pierwsza Poprawka pozwala zachować w tajemnicy molestowanie dzieci w zborach.
JAMES MCCABE: A Starszym, w oparciu o Biblię Księgę Przysłów rozdział 25 wers 9, zaleca się w tym liście, by zwracali szczególną uwagę i nie ujawniali innym treści poufnych rozmów.
TREY BUNDY: Candace Conti należała do zboru Świadków Jehowy w Fremont w Kalifornii. Często głosiła w grupie z dorosłymi, w tym również z Jonathanem Kendrickiem.
CANDACE CONTI: Był bardzo władczy, bardzo apodyktyczny, bardzo – wzbudzał posłuch samą swoją obecnością.
TREY BUNDY: Mówi że Kendrick wykorzystywał czas głoszenie od drzwi do drzwi, by znaleźć sposób i być z nią sam na sam.
CANDACE CONTI: Jonathan Kendrick molestował mnie, gdy byłam dzieckiem. I naprawdę starałam się to wszystko stłumić i próbowałam nie myśleć o tym.
TREY BUNDY: O tym, że Jonathan Kendrick przyznał się do molestowania rok wcześniej innego dziecka, nikt w rodzinie Conti nie wiedział.
Michael Clarke, starszy zboru, został zapytany o to podczas słuchania w sądzie.
MĘŻCZYZNA: Czy pamięta pan, że zapoznał się z raportem na temat wykorzystania seksualnego dziecka przez Jonathana Kendricka?
MICHAEL CLARKE, Starszy, Zbór North Fremont: Tak.
MĘŻCZYZNA: Kiedy dowiedział się pan o tym raporcie?
MICHAEL CLARKE: Wezwał nas do swojego domu, aby omówić - lub przyznać się do incydentu z swoją pasierbicą.
TREY BUNDY: Clarke nigdy nie zadzwonił na policję. Przestrzegał zaleceń Strażnicy. Napisał do centrali w Nowym Jorku z zapytaniem, co zrobić z przyznaniem się Kendricka. Powiedziano mu, aby nie badać tej sprawy dalej.
Zamiast tego powiedziano: "Zapewnić mu silną pomoc duchową, aby uniknąć powtórki tak poważnego przestępstwa."
MICHAEL CLARKE: Nie ujawniliśmy tego przed zborem. To było poufne.
TREY BUNDY: Starsi nie ostrzegli innych członków zboru, że wśród nich jest pedofil.
MĘŻCZYZNA: Tę politykę i sposób postępowania Świadków Jehowy poznałeś jako starszy, prawda?
MICHAEL CLARKE: Tak.
TREY BUNDY: Clarke mówi, że Starsi zalecili Kendrickowi, by nie przebywał sam na sam z dziećmi. Jednak wciąż mógł włączać się w działalność zboru, która obejmowała małoletnich. Rok później, jedną z tych małoletnich była Candace Conti.
CANDACE CONTI: A ja nie sądzę, że kiedykolwiek odpuścił. Wiem, że nigdy mnie nie opuścił. Wiesz, że to zawsze istnieje. I właśnie chyba to był jeden z tych dni, że po prostu to czułam.
TREY BUNDY: Conti milczała o molestowaniu, do czasu kiedy odkryła w rejestrze przestępców seksualnych, że Kendrick molestował też inną dziewczynkę. Zdecydowała wtedy pozwać Strażnicę.
CANDACE CONTI: Myślę, że po tym, jak to odkryłam, to miałam to poczucie winy. A gdybym coś zrobiła? Gdybym nie była takim tchórzem? Gdybym coś zrobiła, to może ochroniłabym to drugie dziecko? Wiedziałam, do czego był zdolny, ale niczego nie zrobiłam. A teraz zobacz, co się stało.
TREY BUNDY: Pojechałem do Oakley, Kalifornia, gdzie Kendrick przeniósł się, kiedy opuścił zbór Conti. Poznałem dziewczynę, którą znalazła Conti. Zgodziła się porozmawiać z nami, o ile nie pokażemy jej twarzy.
KOBIETA: Kiedy byłam dziewczynką, może 6 lub 7 letnią, Jonathan Kendrick molestował mnie.
TREY BUNDY: Obwinia Strażnicową politykę poufności za umożliwienie Kendrickowi wżenienia się do jej rodziny i wzięcia sobie jej na cel. Rodzina pozwała Świadków Jehowy.
KOBIETA: Wiedzieli o jego przeszłości i ukrywali to przed nami.
TREY BUNDY: Gdy Kendrick przeniósł się do zboru Oakley, nikt nie powiedział, że jest pedofilem, nawet Roger Bentley, który służył tam jako starszy przez 30 lat. On przeglądał list polecający od poprzedniego zboru Kendricka.
ROGER BENTLEY, były starszy, Zbór Oakley: Nie było żadnych wskazań, że jest winny molestowania dzieci.
TREY BUNDY: Więc nie było wzmianki o molestowaniu dzieci ani żadnej wzmianki o dzieci?
ROGER BENTLEY: Cóż, jeśli ją czyta, to bardzo wyraźnie mówi, że jest to bardzo ciekawa osoba, która przewodziła niektórym młodszym w zborze i pomogła im w zmiany kierunku kursu.
To nie jest pedofil. To rekomendacja. Bardzo szczególna rekomendacja: Och, spokojnie. On ma dobry kontakt z dziećmi.
TREY BUNDY: Spędziłem miesiące próbując porozmawiać z przywódcami Strażnicy, ale nie chcieli ze mną rozmawiać. Zamiast tego wysłali oświadczenie, mówiąc, że postępują zgodnie z przepisami prawa, nie chronią sprawców przed organami ścigania i są zobowiązani do zapobiegania molestowania dzieci.
A w jednym z kilkunastu pozwów, które śledzę, przedstawiciel Strażnicy Richard Ashe został zapytany, czy organizacja ma obowiązek chronić dzieci przed przemocą.
RICHARD ASHE przedstawiciel Strażnicy: Cóż, w zborze, do nas należy ochrona duchowa. Gdy mówimy o ochronie fizycznej, to do władz świeckich należy, aby ją zapewnić.
TREY BUNDY: Został zapytany o dyrektywy Strażnicy oparte na Biblii w sprawie zachowania w tajemnicy przypadków molestowania dzieci.
MĘŻCZYZNA: Mówi ona w ustępie trzecim, że jest czas milczenia, kiedy słowa powinno paść niewiele.
Czy widzi to pan?
RICHARD ASHE: Tak.
MĘŻCZYZNA: Sprzeciw, to naruszenie Pierwszej Poprawki, wolność wyznania, wolność zrzeszania się.
TREY BUNDY: Sądy nadal zmagają się z pytaniem: Czy wolność wyznania jest ważniejsza niż obowiązek ochrony dzieci?
W przypadku Candace Conti, sąd nie uwzględnił Pierwszej Poprawki i postanowił, że Strażnica i zbór North Fremont winne są zaniedbania, iż nieodpowiednio chroniło ją przed molestowaniem.
Kendrick utrzymuje, że nigdy jej nie molestował. Do czasu odwołania, została zasądzone ponad 15 milionów dolarów rekompensaty i odszkodowań. Po raz pierwszy sąd nakazał Strażnicy zapłacić za jej politykę molestowania dzieci.
Jednak dla innych ofiar Kendricka, jej sprawa przeciwko Strażnicy została przegrana. Mimo, że Kendrick przyznał się do nadużyć w tym słuchaniu i odsiedział około ośmiu miesięcy więzienia, sędzia stwierdził, że polityka Strażnicy jest chroniona przez Pierwszą Poprawkę. Nie była prawnie odpowiedzialna, gdyż molestowanie miało miejsce w domu, a nie w ramach działalności religijnej. Strażnica nie miała obowiązku ostrzec rodziny o przeszłości Kendricka.
Kendrick jest już wolny i nadal jest aktywnym członkiem zboru Oakley.
CANDACE CONTI: Fakt, że Jonathan Kendrick jest nadal członkiem o dobrej reputacji jest absurdalny. To jest przerażające. Fakt, że nadal ma dostęp do dzieci - a tak naprawdę, moi rodzice nie mieli prawa wiedzieć, że Jonathan Kendrick był pedofilem.
Dajmy rodzicom prawo do chronienia swoich dzieci. A to właśnie takie Organizacje ukrywają.
TREY BUNDY: Mimo tego ważnego wyroku, Strażnica dalej trzyma się swoich zasad. W rzeczywistości, właśnie wydała kolejny poufne notatki przypominające starszym, by milczeli na temat przemocy wobec dzieci.
Jestem Trey Bundy z Reveal dla NewsHour.

Kategoria: Znalezione w sieci |
Wyświetleń: 677