Główna » Artykuły » Znalezione w sieci

Finowie a Komitety sądownicze Świadków Jehowy

Trzeba przyznać, że Ministerstwo Sprawiedliwości Finlandii zadziałało błyskawicznie. Jak powiedziała pani Minister:

- Urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości zajmą się wspomnianym raportem* bardziej szczegółowo w następnym tygodniu.

- Oczywiście w Finlandii nie mogą obowiązywać dwa systemy wymiaru sprawiedliwości

oraz

To bardzo ważne, także w społecznościach wyznaniowych, aby szanować podstawowa prawa i swobody obywatelskie

Następnie Panie Anna Maja Henriksson - Minister Sprawiedliwości oraz Päivi Räsänen - Minister Spraw Wewnętrznych, poprosiły o spotkanie przedstawicieli fińskiego Biura Oddziału Towarzystwa Strażnica. Podczas spotkania przedstawiciele Biura Oddziału przekazali ministrom książkę "Paście trzodę Bożą" tajny podręcznik dla Starszych Zboru, w którym m. in. omawia się zasady postępowania i działania Komitetów Sądowniczych.

Po analizie obu dokumentów - raportu UUTa i książki "Paście..." oraz spotkaniu z osobami wykluczonymi oba ministerstwa wydały wspólne oświadczenie, że Komitety Sądownicze nie stanowią równoległego systemu sądowniczego w Finlandii, jednak wszelkie społeczności wyznaniowe powinny przestrzegać obowiązujące prawo oraz prawa człowieka. Ponadto jeżeli zachodzi taka potrzeba powinny korygować swoje zasady i zwyczaje.

W odpowiedzi Koordynator Komitetu Biura Oddziału Świadków Jehowy Jouni Palmu powiedział, że zasady działania Świadkowie Jehowy mogą zostać zmienione, jeśli organizacja uzna to za konieczne. Jednak zasady, którymi kieruje się Organizacja Strażnica, znajdują się w Biblii, wobec czego nikt nie ma takiej mocy by je zmieniać.

Chociaż mogłoby się wydawać, że "nic się nie stało", to jednak jak zauważył jeden z fińskich byłych Świadków Jehowy: "Fakt, że ministrowie uznają za konieczne wydać publiczne oświadczenie, mówiące, że Świadkowie Jehowy muszą postępować zgodnie z prawem jest czymś nadzwyczajnym. Dla nas oznacza to, że w Finlandii Towarzystwo Strażnica będzie teraz baczniej obserwowane zarówno przez polityków ja i media". 

Też uważamy, że warto zabierać głos i zwracać uwagę na łamanie prawa przez społeczności wyznaniowe, milczenie bowiem jest przyzwoleniem na czynienie zła.

Pełne artykuły można znaleźć pod linkami:

- dla osób znających fiński:  fiński_1    fiński_2

- dla osób znających angielski:  angielski_1    angielski_2     angielski_3  

- a tutaj tłumaczenia artykułów: artykuł_4    artykuł_3    artykuł_2    artykuł_1

*Pełny raport opracowany przez UUT znajduje się tutaj:

http://johanneksenpoika.fi/oikeuskomitea/Karttamisrangaistukset_FINAL.pdf

Kategoria: Znalezione w sieci |
Wyświetleń: 1137