Główna » 2015 » Sierpień » 29 » Sprawa pedofilii wśród Świadków Jehowy
23:06
Sprawa pedofilii wśród Świadków Jehowy

To już ponad dwa miesiące, jak w Australii trwają publiczne przesłuchania przed Królewską Komisją(1) i, której celem jest uzyskanie informacji na temat:

 1. Doświadczenia osób, które były molestowane jako dzieci w związku wyznaniowym Świadkowie Jehowy w Australii;

 2. Reakcja związku wyznaniowego Świadkowie Jehowy oraz 'Strażnicy' - Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego w Australii na zarzuty, doniesienia i skargi dotyczące wykorzystywania  seksualnego dzieci w tym związku;

 3. Struktura organizacyjna, zasady i procedury wewnętrzne związku  wyznaniowego  Świadkowie Jehowy oraz 'Strażnicy' - Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego w Australii, dotyczące zgłaszania i reagowania  na zarzuty i kwestie związane z wykorzystywaniem  seksualnym dzieci w tym związku wyznaniowym;

 4. Struktura organizacyjna, zasady i procedury wewnętrzne związku  wyznaniowego Świadkowie Jehowy oraz 'Strażnicy' - Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego w Australii, dotyczące zapobiegania wykorzystywaniu seksualnemu dzieci w tym związku wyznaniowym;

 5. Inne związane z powyższym; 

Do udzielenia wyjaśnień w powyższych kwestiach zaproszono zarówno osoby pokrzywdzone jak i decydentów związku wyznaniowego Świadkowie Jehowy oraz 'Strażnicy' - Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego w Australii.
Lista osób poniżej

1

BCB

 Świadek Jehowy, molestowany jako dziecko

2

Max Horley

 Świadek Jehowy, starszy zboru

3

Doug Jackson

 Świadek Jehowy, były Nadzorca Obwodu

4

Joe Bello

 Świadek Jehowy, starszy zboru

5

BCG

 Były Świadek Jehowy, molestowany jako dziecko

6

Dino Ali

 Świadek Jehowy, starszy zboru

7

Kevin Bowditch

 Świadek Jehowy, starszy zboru

8

Jason Davies

 Były prawnik z Biura Prokuratury z Queensland 

9

Dr Monica Applewhite

 Ekspert - Konsultant w dziedzinie zapobiegania i  reagowania na wykorzystywanie seksualne dzieci  przez organizacje religijne zatrudniony przez  'Strażnicę' - Towarzystwo Biblijne i Traktatowe w Australii

10

Ron de Rooy

 Świadek Jehowy, starszy zboru

11

Monty Baker

 Były Świadek Jehowy, były starszy zboru

12

Alan Pencheff

 Świadek Jehowy, starszy zboru

13

Rodney Spinks

 Świadek Jehowy, członek Działu Służby  'Strażnicy' - Towarzystwa Biblijnego i  Traktatowego w Australii

14

Vincent Toole

 Świadek Jehowy, prawnik oraz nadzorca Działu  Prawnego 'Strażnicy' - Towarzystwa Biblijnego i  Traktatowego w Australii

15

Terrence O’Brien

 Świadek Jehowy, członek Komitetu Biura  Oddziału 'Strażnicy' - Towarzystwa Biblijnego i  Traktatowego w Australii 

Listę należy uzupełnić o Geoffreya Jacksona - członka Ciała Kierowniczego (grupy przywódców religijnych tego związku wyznaniowego), który był przesłuchiwany 14 sierpnia br.

Nagrania z przesłuchań są dostępne na kanale YT Watchtower Documents  Barbary Anderson. Natomiast fragmenty nagrań z polskimi napisami można zobaczyć na kanale YT WTS Archive.

Prace Komisji Królewskiej i odkryte podczas przesłuchań 'mroczne strony' tego związku wyznaniowego spowodowały, że na całym świecie zaczęły pojawiać się głosy o zajęcie się problemem pedofilii wśród Świadków Jehowy przez instytucje poszczególnych państw.

Również w Polsce w końcu też zaczęło się "coś dziać". Jak pisze dziennikarz Robert Rient na forum:

 18 sierpnia dostałem informację z Biura Rzecznika Praw Dziecka:

„Zgodnie z Art. 304 Kodeksu postępowania karnego, każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomienia prokuratora lub Policji.

Informuję, że w dniu 18 sierpnia 2015 r. Rzecznik Praw Dziecka, zgodnie z kompetencjami, przekazał materiały otrzymane od Zgłaszającego do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście, celem wykorzystania służbowego.”

Sprawa jest obecnie w prokuraturze:  http://www.warszawa....rodmiescie.html

Wybieram się do prokuratury w poniedziałek zanieść materiały zebrane podczas pracy nad tekstem. W linku powyżej są namiary, telefon, można umówić się osobiście z prokuratorem w każdy poniedziałek. Jeśli ktoś z Was dysponuje jakimikolwiek informacjami, które uważa za pomocne w sprawie bardzo proszę zgłaszać, można również mailowo: prokuratura.srodmiescie@po.warszawa.gov.pl

Jest już jedna osoba chętna zeznawać pod nazwiskiem, jeśli pojawią się nowe osoby tym lepiej. Byłoby dobrze, gdyby w Polsce stało się to co w Australii. Teraz zrobiliśmy pierwszy krok.

Zaś w artykule "Czaiłem się między ścianą a sufitem - dlaczego Świadkowie Jehowy nie ujawniają pedofilii", który ukazał się na łamach Dużego Formatu Gazety Wyborczej, Robert Rient  opisuje przeżyciami osób wykorzystywanych seksulanie jako dzieci przez swoich najbliższych lub starszych zboru - Świadków Jehowy. Nikt nie zgłaszał tych spraw odpowiednim instytucjom, jedyne jako panaceum na krzywdę miała być modlitwa do Jehowy i wybaczenie oprawcy.

Specjalnie dla Roberta Rienta Stowarzyszenie przygotowało listę działań jakie podjęliśmy, by zainteresować odpowiednie instytucje sprawą dzieci - Świadków Jehowy oraz zjawiskiem wykluczenia, rozbijającego rodziny, o czym można również przeczytać w artykule. W skrócie:

 • 5.11.2012 wystąpienie na IV Toruńskim Sympozjum Naukowym  poświęconym Sektom i Nowym Ruchom Religijnym pt. „Dzieci i młodzież jako ofiary sekt?"  
 • 5.06.2013 - pismo do Biura poselskiego Beaty Kempy 
 • 23.09.2013 - pismo do Marka Woźniaka, marszałka województwa wielkopolskiego, i Wandy Nowickiej, marszałek Sejmu RP
 • przełom 2013/2014 - pisma do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji 
 • 21.02.2014 - pismo do Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (dwukrotnie)
 • 12.06.2014 - wystąpienie na Konferencji Fundacji Batorego pt. "Mowa Nienawiści w Polsce 2014"
 • 22.10.2014 wystąpienie na VI Toruńskim Sympozjum Naukowym  poświęconym Nowym Ruchom Religijnym pt. "Jak rozpoznać destrukcyjne działanie związku wyznaniowego?"
 • 23.11.2014 - pismo do Adama Bodnara, wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, obecnie rzecznika praw obywatelskich,
  i ostatnio
 • 06.08.2015 - pismo do Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (kolejne)

Pisaliśmy o tym również w tym portalu oraz przy okazji różnych innych wpisów. Więcej tutaj.

Kategoria: Wydarzenia medialne | Wyświetleń: 809 |